Fushimi Inari Shrine, dostalismy sie tam pociagiem zaledwie dwie stacje w kierunku Nara. Slawna z licznych zdjec z czerwonymi torii.
Wjazd za darmo co nas ucieszylo i zaczelismy zwiedzac. Wszystko wyglada jak jedna wielka swiatynia, albo kilka malych, znalezlismy w koncy czerwona brame i weszlismy porobic kilka zdjec i pozwiedzac, ale czerwony korytarz ani myslal sie konczyc co chwila pojawialy sie czerwone torii i kolejne i kolejne a wszystko to pod gore po schodach, i wyzej i wyzej. Upal i deszcz, pot i kolejne 50 torii.
W pewnym momencie bylismy na samej gorze. Teraz czeka nas droga w dol inna trasa ale ciagle posrodku setek torii.
*Torii (jap. 鳥居, dosłownie: tori - ptak, i - miejsce dla ptaków) - grzęda, ponieważ w shintō ptaki są uważane za posłańców bogów) jest charakterystyczną bramą wejściową do chramów (świątyń) i miejsc świętych shintō. Jednocześnie jest to najbardziej rozpoznawalny z elementów architektury japońskiej. Jest to konstrukcja, której podstawowy kształt tworzą dwa słupy złączone u góry dwiema poprzecznymi belkami.
Torii symbolizuje przejście od świata skończonego - fizycznego świata ziemskiego, którego końcem jest śmierć, do świata nieskończonego będącego światem kami (bogów). Torii jest stawiane tam, gdzie może mieszkać kami, a więc nie są rzadkością torii stojące w wodzie, na przybrzeżnych skałach lub w przydomowym ogrodzie - w miejscach szczególnych dla shintō.
Największa torii znajduje się w chramie Itsukushima na wyspie Miyajima i wznosi się na ponad 16 metrów. wikipedia