Geoblog.pl    mienta    Podróże    Azja    Geisha*

Geisha*

Japonia
Japonia, Kyōto
Przejechano 19574 km

Tego dnia byl piekny sloneczny dzien, wybralismy sie na lowy...Gejsz. ostrzegano nas, ze mozemy czekac na dzielnicy Gion i sie nigdy nie doczekac. Matt, z ktorym rozmawialismy czekal dlugo i doczekal sie jednej geishy/maiko i mowil ze jest szczesciarzem. Postanowilismty zaryzykowac.

Z racji ze dzielnica Gion jest niedaleko od tej na ktorej znajduje sie nasz hostel, postanowilismy pojsc na spacer wzdluz rzeki. skrecilismy w jedna boczna uliczke, bo ta jak nam sie zdawalo prowadzila do Gion'u i po 5 minutach spaceru po uliczce nagle z lewej strony wyszla geisha i zmierzala w naszym kierunku. ja odpalilem szybko aparat, zeby nie tracic czasu, Emma zrobila sie dziwnie podekscytowana, Geisha zmierza w naszym kierunku, ja sie chowam za malym slupem, zeby cykac fotki, Emma zaczyna mnie ochrzaniac, ze nie powinienem, ze powinienem ja spytac czy moge czy nie. Ja mam to w dupie i wale fote za fota, aparat nie nadaza zoomowac, ale jakos dalimy rade... po wszystkim, spytalem sie jak mialem sie jej zapytac czy moge cyknac fotke, ale Emma nie miala zadnego pomuslu. Moze tyo i dobrze ze tak na chama z kilku metrow cykalem fotki.

Nie moglismy uwiezyc jakimi jestesmy szczesliwcami, 5 minut spaceru, nawet nie bylismy jeszcze w centrum, a tu prosze bardzo od razu geisha, czy tam maiko - ja ich nie rozrozniam. Dopiero jakimi jestesmy niebywalymi szczesliwcami mielismy sie przekonac pozniej.

Zmierzalismy ciagle w kierunku centrum, zeby zobaczyc miejsce gdzie moga sie krecic Geishe, nie przypadkowo wybralismy pore tuz przed poczatkiem konca dnia. O tej porze urocze geishe wybieraja sie do pobliskich teahousow, by towarzyszyc mezczyznom i umilac im wieczory sztuka. (Glebsze wyjasnienie zapozyczone z wikipedii pod spodem tekstu...)

Zmierzalismy zatem w kierunku naszego celu i oto ukazala nam sie nastepna ozdobnie ubrana pani w pieknym kimono i bialym makijazu i nastepna i nastepna, i nawet czasem udalo nam sie widziec cztery na raz. skrecilismy zmeczeni w inna uliczke, niebywale piekna i typowo japonska, jakis nieznany nam mezszyzna zaczal do nas krzyczec. maiko!! maiko!! pobieglismy za nim i znow harem caly. Nie przesadze jak powiem ze widzielismy ze 20 Geish/Maiko. Po powrocie do hostelu pod wrazeniem byli nawet ludzie ktorzy tam mieszkaja.

szczesliwy dzien. Emma w niebo wzieta. Zawsze chciala zobaczyc na zywo geishe... to i ma - dwadziescia.

*Gejsza (jap. 芸者, geisha) to termin, który powstał w epoce Tokugawa. Składa się on z wyrazu gei (sztuka) i sha (człowiek). Tak więc chodzi tu o kogoś uprawiającego tradycyjne japońskie sztuki, innymi słowy - artystę. W Kyōto używa się terminu geiko co oznacza "kobietę zajmującą się sztuką". Gejsze są mistrzyniami w sztuce konwersacji, tańca, śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach japońskich (np. na shamisenie - trzystrunowym instrumencie szarpanym). Zajmują się też kaligrafią, ikebaną i innymi sztukami japońskimi. Zanim kobieta zostanie gejszą musi przejść sześcioletni okres bycia maiko.

Tradycja gejszy wywodzi się od taikomochi lub hōkan (odpowiedniki występujących w szlacheckiej Polsce błaznów). Początkowo gejszami zostawali tylko mężczyźni, dopiero w późniejszych czasach dołączały do tego zawodu kobiety, dla odróżnienia zwane onna geisha (女芸者) czyli "kobieta gejsza". Obecnie gejszami zostają wyłącznie kobiety, ale tradycja taikomochi nadal trwa.

Gejsze nie były i nie są prostytutkami (to była osobna grupa zawodowa - yūjō). Dawniej patron decydował o życiu seksualnym gejszy, teraz nikt za nie już tego nie robi. Błędny wizerunek gejszy jako prostytutki na zachodzie wziął się od gisz. Po drugiej wojnie światowej Amerykanie okupujący Japonię korzystali z usług prostytutek, które podawały się za gejsze. Amerykanie nie umieli wymówić słowa geisha, więc mówili gisza.
Młoda geiko zapalająca cygaro klientowi
Młoda geiko zapalająca cygaro klientowi

Gejsze zamieszkują w domach zwanych okiya (w Tokio geishaya), a chadzają na przyjęcia głównie do tradycyjnych herbaciarni ochaya. Gejsze są ekspertkami w zakresie cha-no yu (ceremonii herbacianej). Początkowo ubierały się bardzo skromnie, choć ze smakiem i chlubiły się sugao czyli twarzą bez makijażu. W opinii Japończyków uchodziły za ideał bijin (pięknej kobiety). Gejsze odgrywały znaczącą rolę w gospodarce i polityce Japonii. W epoce Meiji mówiono, że ambitny urzędnik powinien mieć dwa cele w życiu: wziąć za żonę gejszę i zostać ministrem. Jednak nawet gejsze nie będące żonami urzędników posiadały ogromne wpływy. Przykładem były np. O-koi-san (oficjalna metresa księcia Katsury Taro) czy Momokichi (kochanka księcia Iwakury).

Pod koniec XX wieku popularność gejsz spadła. Teraz zaczynają się nimi interesować bogaci klienci zagraniczni, ale ich przyszłość nie jest pewna. Odegrały znaczącą role w kształtowaniu się kultury japońskiej.

mienta
Piotr Mientkiewicz